Sport niekonwencjonalny

wtorek, 22 stycznia 2008

Kiedyś miałem przyjemność rozmawiać z pewnym znanym polskim pilotem, który mimo podeszłego wieku wciąż lata samolotami. Zapytałem się go dlaczego to robi, jego odpowiedź była krótka-dla adrenaliny. Aczkolwiek przy tym co teraz zobaczycie latanie myśliwcem to błahostka...

Część 1


2


3


4


5


6

czwartek, 27 grudnia 2007

Świat nieustannie brgnie do przodu, ciężko za wszystkim nadąrzyć, więc może czas przejść na tryb "slow motion"? Wtedy wszystko staję się paradoksalnie o wiele ciekawsze!

Łucznictwo


Wciąż nie wiecie dlaczego tak często w Formule 1 wymienia się opony?


Krykiet, w "slow motion" staję się o wiele ciekawszy. Jednak w normalnym świecie mecz trwa parę dni a w zwolnionym tempie?!


Bilard

sobota, 24 listopada 2007
Ostatni rekord świata w domino nie został pobity, jednak dzielni układacze się nie poddają i wymyślają coraz to nowe sposoby na ułożone kostek. Tym razem chodzi o domino-bilard.wtorek, 20 listopada 2007

Każdy z nas skakał kiedyś na skakance, a przynajmniej próbował. Jednak chyba nikomu z nas nie przyszło do głowy, że na skakance można robić takie rzeczy:


niedziela, 11 listopada 2007

5. Wesołe święto.


Gdzie: Baskijskie rejony Hiszpanii i Francji.

Co to jest?
Gra jest rozgrywana na otoczonej murem arenie, gdzie twarda jak kamień piłka osiąga prędkości rzędu 270km/h. „Wesołe święto” jest nazywane przez Basków „najszybszą grą świata”. Zapewne nigdy nie słyszeli oni o Formule 1, ewentualnie widzieli tylko jeden fragment, w którym Team BMW Sauber wymieniał Kubicy opony.


Gra jest rozgrywana jak squash, jednak jest to wersja jaką może wymyślić tylko solidnie przygrzana słońcem baskijska główka. Zawodnik rzuca piłkę w ścianę używając do tego specjalnie zaprojektowaną „łyżkę od koparki”. Przeciwnik musi złapać piłkę w łyżeczkę zanim dotknie ona podłogi. Punkt traci się w momencie, gdy „piłeczka” trafi w podłogę lub w… głowę zawodnika.

Historia:
Pierwsza arena została wybudowana w 1798 roku w Hiszpanii. Gra ta była bardzo popularna w USA, dopóki zawodnicy nie uświadomili, że są znacznie lepsze rozrywki od rzucania piłki tak szybko, by przeciwnik nie mógł mieć więcej dzieci.


4. Szachoboks


Gdzie: Finlandia

Co to jest?
Nazwa mówi sama za siebie. Jest to połączenie boksu i szachów. Zawodnicy jedną rundę grają w szachy a w następnej się boksują. Gra jest połączeniem 11 cztero-minutowych rund podczas których przemiennie gra się w szachy, albo boksuje. Każdy mecz rozpoczyna się i kończy na pojedynku szachowym. Po końcu każdej z takich rund stolik szachowy jest usuwany z ringu i przez kolejne cztery minuty zawodnicy okładają się po twarzy, by po przerwie znowu ustawić stolik na ringu i stoczyć szachową batalię. Gra kończy się przez szach-mat, albo nokaut.

Widzisz na czym polegają minusy tej gry. Dobry bokser w czasie „szachowej rundy” właściwie może spać, bo podczas boksowania zniszczy swojego zawodnika. Inaczej mówiąc, jest możliwość wygrania nie mając jakiegokolwiek pojęcia o szachach.

3. Rowerowe nurkowanie w błocie


Gdzie: Śmierdzące bagna Walii

Co to jest:
Dziwny wyścig wodny, w którym zawodnik ubrany w strój do nurkowania z rurką wjeżdża do bagna na bardzo drogim rowerze. Po co to robią? Tego nie wiedzą nawet najstarsi Indianie…


Zawody są rozgrywane w bagnie o długości 130metrów i głębokości 180cm. Rozpoczynają się one w momencie, gdy rower zostanie wprowadzony do bagna na swoje dwie długości. Zatopienie roweru, czy też zwymiotowanie z powodu smrodu nie jest karane.

Historia:

Gra pochodzi z 2000 roku i została wymyślona na podstawie tej samej gry tyle, że bez roweru. Na Wyspach Brytyjskich piją Tyskie, dużo Tyskiego…

2. Kabaddi


Gdzie: Indie, Bangladesz

Co to jest?
Gra jest zupełnie inna od innych gier zespołowych. Nie gra się nią piłka czy inną kulą. Jedyną gra znaną w Polsce jaką to przypomina, jest berek. W tym sporcie zadanie polega na tym, żeby dotknąć zawodnika na boisku drużyny przeciwnej podczas jednego wydechu. Za to dostaje się punkt. Żeby udowodnić, że zawodnik wydycha musi on śpiewać. Gdy zawodnik jest dotknięty, a atakujący zdoła wrócić podczas wydechu zawodnik, to zawodnik dotknięty jest wykluczony. Wykluczenie wszystkich zawodników daje punkt dodatkowy. Ostatnim mistrzem świata są Indie, choć mistrzostwa są przekładane.
Bardzo ważnym turniejem dla tego sportu są też Igrzyska Azjatyckie. Tutaj również najlepsze są Indie. Srebrny medal zdobył Pakistan, a brązowy Bangladesz.

Historia:
Nikt nie wie, kiedy dokładnie powstało Kabaddi, jednak Hindusi twierdza, że mają dowody na istnienie tej gry ponad 4000 lat temu.

1. Królewskie Piłkarskie Ostatki.


Gdzie: Ashbourn, Anglia

Co to jest?
Każdego roku, dzień przed wielkim postem w Ashbourn rozgrywany jest niezwykły mecz, w którym biorą udział wszyscy mieszkańcy oraz turyści. Wszyscy grają w tym samym czasie. Jak wszystkie szalone sporty Królewskie Piłkarskie Ostatki nie mają zasad. Jedyną obowiązującą reguła jest „nie zabijaj”. Gra zaczyna się o 14, w momencie gdy władze miasta rzucają piłkę do tłumu ogromnych mężczyzn, krzyczących kobiet oraz dzieci. Tłum następnie stara się przekazać piłkę w pole karne przeciwnika. Mecz trwa 8 godzin.

Boiskiem jest całe miasteczko a bramkami stare młyny po obu jego stronach. Bramki są od siebie oddalone o 5kilometrów. Gola zdobywa się w momencie, gdy ktoś trzy razy uderzy piłką w młyn. Ciężko nazwać to piłką nożną. Piłka może być kopnięta, lub niesiona. Nieważne… Można ją odebrać w różne sposoby, najczęściej siłą.

Historia:
Nikt nie wie, ponieważ ogień zniszczył dokumentu w 1890 roku. Jednak podejrzewa się, że była ona znana przed rokiem 1300. Z tym, że rozgrywano wtedy znacznie więcej spotkań, każda egzekucja to potencjalna gra. Gdyż wtedy nie znano piłek, były głowy…

Za:

http://kabaddi.awardspace.com/

http://www.cracked.com

Specjalnie podziękowanie dla Niefelheim za czujność i podpowiedź dotyczącą Buzkaszi.

Część I


 
1 , 2 , 3 , 4
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi